Mantar Parke

Mantar, meşe ağacının kabuklarının bir takım işlemlerden geçirilerek sıkıştırılmış formuna denir.

Mantar Parke, doğal mantar ağacı kabuklarından kendine has dokularda ve çarpıcı renklerde üretilir. Görünümü ve yapısıyla sımsıcak bir ortam sağlayan 'Mantar Parke' iç dekorasyonda tasarımın süratle gerçekleştirilmesine olanak sağlar.

Uygulama Alanları: Oteller, villalar, işyerleri, okullar, bankalar, alışveriş merkezleri, spor salonları, kütüphaneler, laboratuarlar, hastaneler, ses kayıt stüdyoları, merdivenler, fabrikalar vb.

Mantar şilte nedir ?

Mantar şilte hammaddesi mantar olan bir yalıtım malzemesidir. Mantar, mantar meşesi ağacının kabuğundan elde edilir. Daha çok şarap tapası yapımında kullanılan kabuklardan artan parçalar öğütülüp granül haline getirildikten sonra mantar şilte ve benzeri ürünlerin yapımında kullanılırlar. Granüller önce sentetik yapıştırıcıların da yardımı ile silindir bloklar halinde sıkıştırılırlar. Daha sonra bu silindir blokları 2 mm’den 5 mm’ye kadar farklı kalınlıklarda kesilerek mantar şilte haline getirilirler. Levha ya da rulo halinde kesilen her mantar yüzey yalıtım özelliğine sahip değildir. Yalıtım amacı ile kullanılan mantar yüzeyler belirli boyut, ağırlık ve kalitede mantar granüllerinin belirli tutucularla ve belirli oranlarda birleştirilmesi ile elde edilirler. Tıpkı her plastik ya da ahşap ürünün aynı fiziksel ve kimyasal özelliklere sahip olmaması gibi her mantar ürün de aynı özelliklere sahip değildir.

Örnek Çalışmalar Foto Galeri:

Mantar Parke